Підвищення мінімальної заробітної плати: на що це впливає?

25 серпня на черговому засіданні ВРУ прийнято в цілому проект закону «Про внесення змін до Державного бюджету на 2020 рік» щодо збільшення розміру мінімальної заробітної плати.

Законопроектом передбачено, що з 1 вересня 2020 року мінімальна зарплата становитиме:

  • у місячному розмірі – 5000 грн (зараз 4723 гривні);
  • у погодинному розмірі – 29,2 грн (зараз 28,31 гривні).

Розмір мінімальної заробітної плати, як і розмір прожиткового мінімуму є одними з основних баз, які впливають на низку показників з оплати праці, порядок оподаткування доходів, зокрема, на розміри податкової соціальної пільги та розмір доходів, який дає право на її застосування, мінімальний розмір ЄСВ, розмір єдиного податку та податку на нерухоме майно,  тощо.

Також підвищення мінімальної зарплати, є додатковим способом підвищити бюджетні надходження. Оскільки чим вища мінімальна зарплата, тим більшими є податки з неї. Проте, не всі збори підвищуються одночасно з заробітною платою.

Згідно зі статтею 9 ЗУ «Про оплату праці», розмір мінімальної заробітної плати визначається з урахуванням потреб працівників та їх сімей, вартісної величини достатнього для забезпечення нормального функціонування організму працездатної людини, збереження її здоров’я набору продуктів харчування, мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості, а також загального рівня середньої заробітної плати, продуктивності праці та рівня зайнятості.

Мінімальна заробітна плата не може бути нижчою, ніж розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Що саме зміниться з 1 вересня?

ЄСВ для роботодавців

Відповідно мінімальний страховий внесок з ЄСВ у 2020 році становить:

  • з 1 січня по 31 серпня 4723 х 22% = 1039,06 грн;
  • з 1 вересня по 31 грудня 5000 х 22% = 1100 грн.

В свою чергу максимальна база для нарахування ЄСВ у 2020 році становить:

  • з 1 січня по 31 серпня –  70845 грн;
  • з 1 вересня по 31 грудня – 75000 грн.

Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» мінімальний страховий внесок – це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.

ЄСВ обраховується за формулою: мінімальна зарплата х 22%. І оскільки розмір мінімальної зарплати зріс, то зросте і розмір мінімального страхового внеску.  З вересня по грудень 2020 року він дорівнюватиме 5000 х 22% = 1100 грн.

Для роботодавців з 1 вересня 2020 року при нарахуванні зарплати основному працівникові потрібно буде сплачувати ЄСВ не нижче 1100 грн.

ЄСВ для самозайнятих осіб

Фізособи на єдиному податку сплачують ЄСВ самостійно, але в розрахунку на місяць не нижче мінімального страхового внеску.

Фізособи на загальній системі оподаткування мають сплачувати ЄСВ з отриманого чистого доходу. Але в разі його неотримання вони мають самостійно для себе визначити базу для нарахування та сплати ЄСВ.

Але ЄСВ не може бути нижче за мінімальний страховий внесок. Також на рівні мінімального страхового внеску мають сплачувати ЄСВ за себе й члени фермерського господарства.

Відповідно для всіх перелічених категорій платників ЄСВ сума мінімального страхового внеску з 1 вересня також змінюється на 1100 грн за місяць або 3300 за квартал.

Мінімальний розмір статутного капіталу акціонерного товариства

За статтею 14 ЗУ «Про акціонерні товариства» мінімальний розмір статутного капіталу акціонерного товариства становить 1250 мінімальних зарплат, виходячи зі ставки мінімальної заробітної плати, що діє на момент створення (реєстрації) акціонерного товариства.

Отже, до 1 вересня 2020 року мінімальний розмір статутного капіталу для АТ становить 5 903 750,00 грн. З 1 вересня цей розмір буде вже іншим та становитиме 6 250 000 грн.

Штрафи за порушення законодавства з праці

Відповідно до статті 265 КЗпП штрафи застосовуються у відповідних розмірах мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення. Тому розміри штрафів відповідно зміняться.

Окремо варто зазначити, що з 1 січня 2020 року планується ще одне підвищення мінімальної заробітної плати до 6000 грн, що знову змінить зазначені величини. А також з 1 січня щороку переглядається розміри податку на прибуток, туристичного збору, податку на нерухомість, транспортного податку, збору за паркування, єдиного податок для ІІ групи платників (до 20% від розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня звітного року), тощо.