Дистанційне правосуддя: як відбуваються судові засідання в умовах карантину?

Пандемія коронавирусної інфекції (COVID-19) значно вплинула на судовий процес в Україні. Відповідно допостанови КМУ « Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» № 1236 від 09.12.2020 року, на території України встановлено карантинні заходи, в тому числі обмеження руху громадян до 28.02.2021 року, через що для учасників судового процесу виникла необхідність бути присутніми на судовому засіданні в режимі відеоконференції поза будівлею суду з використанням власних технічних засобів.

Згідно ч. 6 ст. 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», учасникам судового процесу на підставі рішення суду забезпечується можливість брати участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції в порядку, встановленому законом.

Адміністративне, цивільне, господарське судочинство

Закон № 540-ІХ, прийнятий 30 березня 2020 року, дозволив судам тимчасово, на час дії карантину, проводити судові засідання в режимі відеоконференції поза межами суду, з використанням власних технічних засобів. Для цього представники можуть скористатися або системою, запропонованою Державною судовою адміністрацією – easyCon, або з дозволу судді – будь-яким іншим сервісом (Skype, Zoom, Teams тощо). 

Кримінальне судочинство

У кримінальному провадженні проведення процесуальних дій в режимі відеоконференції (дистанційне судове провадження) під час судового провадження регламентовано ст. 336 КПК України.

Згідно ч. 1 ст. 336 КПК України, судочинство може здійснюватися в режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, в тому числі що знаходиться за межами будівлі суду (дистанційне судове провадження), у разі: неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров’я або з інших поважних причин.

Згідно ч.2 ст.336 КПК України, суд приймає рішення про здійснення дистанційного судового провадження за власною ініціативою або за клопотанням сторони або інших учасників кримінального провадження.

Система Easycon

Державна судова адміністрація 8 квітня 2020 року затвердила Порядок роботи з технічними засобами відео-конференц-зв’язку під час судового засідання в адміністративних, цивільних і господарському процесах за участю сторін за межами будівлі суду. Для цього розроблена і впроваджена система EasyCon.

Для участі в засіданні учасник повинен попередньо зареєструватися в системі на офіційному веб-порталі судової влади і перевірити наявні у нього власні технічні засоби на відповідність технічним вимогам.

Практика АДВОКАТСЬКОГО ОБ’ЄДНАННЯ РУХ

Адвокати АО РУХ надають кваліфіковану юридичну допомогу і успішно захищають інтереси наших клієнтів, незважаючи на карантинні обмеження в роботі судів.

Ми маємо налагоджений швидкий електронний документообіг з судами, органами державної влади та місцевого самоврядування. Адвокати беруть участь у судових засіданнях дистанційно а також забезпечують дистанційну участь клієнтів у таких засіданнях навіть в умовах перебування клієнта на обсервації або під час стаціонарного лікування, роблячи все можливе для забезпечення прав наших Клієнтів.