Новий Виборчий кодекс

1 січня 2020 року набрав чинності новий Виборчий кодекс, який передбачає низку змін  у виборчу систему. Документ набирає чинності за винятком декількох підпунктів перехідних положень, один із яких, починає діяти з 1 липня 2020 року.

Нагадаємо, що 19 грудня 2019 року Верховна Рада ухвалила Виборчий кодекс у цілому з урахуванням пропозицій Президента України, які передбачають “відкриті” регіональні списки кандидатів у народні депутати від партій. 27 грудня Президент підписав Виборчий кодекс, прийнятий з урахуванням пропозицій глави держави.

Цей Кодекс визначає гарантії права громадян на участь у формуванні складу представницьких органів державної влади, представницького органу влади Автономної Республіки Крим та представницьких органів і виборних осіб місцевого самоврядування, регулює підготовку та проведення різних типів виборів.

Виборчим кодексом передбачається створення єдиної уніфікованої правової основи для підготовки і проведення виборів в Україні відповідно до Конституції України та рекомендацій міжнародних організацій.

Кодекс регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, передбачених Конституцією України.

Після набрання чинності Виборчого кодексу Закони України “Про вибори Президента України”, “Про вибори народних депутатів України”, “Про місцеві вибори”, “Про Державний реєстр виборців”, “Про Центральну виборчу комісію” втрачають чинність.

Виборчий кодекс складається з трьох книг “Загальна частина”, “Загальнонаціональні вибори” та “Місцеві вибори”.

Вибори президента України 

За Кодексом вони можуть бути черговими, позачерговими та повторними. Чергові проводяться після закінчення конституційного терміну повноважень президента України, позачергові – у зв’язку з прийняттям відповідної постанови ВР.

Одна і та сама особа не може бути президентом України більше ніж два терміни поспіль. Особа, повноваження якої на посаді президента припинені достроково з підстав, встановлених Конституцією, не може бути висунута кандидатом на пост президента на позачергових виборах, призначених у зв’язку з зазначеним припиненням повноважень

Серед причин проведення повторних виборів – не обрання жодного з двох кандидатів, включених до бюлетеня; зняття кандидатур усіма кандидатами, включеними до виборчого бюлетеня; визнання виборів такими, що не відбулись і ін.

Чергові вибори президента проходять в останню неділю березня п’ятого року повноважень президента і призначає їх ВР. Позачергові та повторні вибори президента проходять в останню неділю дев’яностоденного терміну з дня їх призначення ВР.

Тобто більшість положень залишились незмінними с закону України  “Про вибори Президента України”.

Вибори народних депутатів України

Наступні вибори до Верховної Ради України пройдуть за пропорційною системою з відкритими партійними списками у 27 регіонах.

Виборці зможуть проголосувати за конкретного кандидата і одночасно за партію, яку він представляє. Кожна партія висуватиме два види списків – єдиний список кандидатів у загальнодержавному виборчому окрузі та списки кандидатів у відповідних виборчих регіонах, з яких буде формуватися єдиний список кандидатів.

Право висування кандидатів на парламентських виборах закріплено виключно за політичними партіями, можливість самовисування не передбачена.

Голосування за партію є обов’язковим, в іншому випадку бюлетень буде вважатися недійсним.

У виборчих регіонах виборці голосуватимуть за відповідні регіональні списки, а не єдиний список кандидатів. Крім того, виборець може проголосувати і за окремого кандидата, включеного до списку, за який він голосує.

Прохідний бар’єр для партій не змінено, він і надалі становитиме 5%.

Після визначення партій, які подолали бар’єр, ЦВК буде визначати виборчу квоту – кількість голосів, необхідна для отримання одного мандата. Ця квота буде визначатися діленням кількості голосів у загальнодержавному окрузі за всі регіональні списки партій, що подолали виборчий бар’єр, на конституційний склад Верховної Ради (450).

Кожна партія, яка пройшла бар’єр, гарантовано отримує 9 мандатів, які розподіляються за затвердженим самою партією загальнодержавним списком. Після цього ЦВК визначатиме кількість мандатів, які отримуватиме кожен регіональний список партії. 

При формуванні партійних списків партії будуть зобов’язані дотримуватися гендерного балансу: в кожній п’ятірці кандидатів має бути не менше двох осіб кожної статі.

Закон забороняє проводити передвиборну агітацію в зарубіжних ЗМІ, що діють на території України, а також зберігається заборона громадянам країни-агресора бути спостерігачами.

У новий Виборчий кодекс додано норму про те, що загальнодержавні вибори, як президентські, так і парламентські, можуть проводитися одночасно з місцевим референдумом, позачерговими, повторними, проміжними, першими, додатковими місцевими виборами.

Місцеві вибори 

Схожа з парламентськими виборами система з застосовуватиметься також на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних рад, а також міських рад тих міст, у яких кількість виборців перевищує 90 тис. осіб; до таких міст належать усі обласні центри, а також декілька інших міст обласного значення. На виборах міських голів таких міст застосуватиметься виборча система абсолютної більшості, що “має на меті підвищити рівень суспільної довіри та політичний авторитет міських голів відповідних міст”.

Виборчим кодексом встановлено, що вибори депутатів сільської, селищної ради, міської ради (міста з кількістю виборців до 90 тис. осіб), районної в місті ради проводяться за системою відносної більшості в багатомандатних виборчих округах. В кожному окрузі може бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів. При цьому, вибори депутатів районної ради проводяться за системою відносної більшості в багатомандатних виборчих округах, межі яких збігаються з межами сіл, селищ (громад), міст, що входять до складу відповідного району. В кожному окрузі може бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів.

Водночас, вибори сільського, селищного, міського голови проводяться в єдиному сільському, селищному, міському виборчому окрузі в межах території відповідної сільської, селищної, міської громади. Вибори сільського, селищного, міського (міста з кількістю виборців не більше 90 тис. осіб) голови проводяться за виборчою системою відносної більшості. Згідно з Виборчим кодексом, вибори сільського, селищного старости проводяться за виборчою системою відносної більшості в межах території села, селища у складі об’єднаної громади.

Набрання чинності виборчого кодексу означає що вже восени 2020 року вибори до Харківської обласної ради, Харківської міської ради, об’єднаних територіальних громад та інших виборчих органах пройдуть за новими правилами. Чергові вибори Народних депутатів України за новим законодавством пройдуть вже у 2023 році.