Намагання банком стягнути із спадкоємця заборгованість за кредитним договором поза межами строків, встановлених ст. 1281 ЦК України – Верховний Суд у складі Касаційного цивільного суду став на бік спадкоємця.

Адвокат Адвокатського об’єднання РУХ – Андрійко Олена Володимирівна розповідає, що у серпні 2016 році Банк звернувся до суду з позовом до клієнта Адвокатського об’єднання, як до спадкоємця після свого чоловіка, яка прийняла спадщину про стягнення заборгованості за кредитним договором. При цьому, заборгованість виникла вже після смерті боржника, до складу якої Банком також було включено нарахована після смерті боржника заборгованість по відсоткам за користування кредитними коштами та пеня.

Рішенням Жовтневого районного суду м. Харкова  у задоволенні позову Банку про стягнення заборгованості за кредитним договором  відмовлено, з підстав пропуску кредитором спадкодавця строків пред’явлення вимог до його спадкоємців, встановлених ч.2 та ч.3 ст.1281 ЦК України.

Ухвалою Апеляційного суду Харківської області вказане рішення було залишено без змін

Посилання на рішення Жовтневого районного суду міста Харкова – http://reyestr.court.gov.ua/Review/65944101
Посилання на ухвалу Апеляційного суду Харківської області – http://reyestr.court.gov.ua/Review/67922083

Однак, не дивлячись на наявність рішення суду про відмову у стягненні заборгованості за кредитним договором Банк здійснив продаж кредитного портфелю колекторам. Які розпочали вимагати у спадкоємця повернути заборгованості за кредитним договором. Отримавши відмову, приступили до залякування спадкоємця – втратою нерухомого  майна (квартири), яка була предметом договору іпотеки, який забезпечував виконання померлим чоловіком зобов’язання за кредитним договором. Також застосовували погрози здоров’ю і життю. 

У звязку з чим, Клієнт знову звернулася за захистом своїх прав до Адвокатського об’єднання РУХ. Здійснивши ретельний аналіз  норм спадкового права,  а також опублікованої судової практики у справах про спадкування, Адвокатське об’єднання, в інтересах свого клієнта, звернулося до суду з позовом до Банку про визнання  припиненим зобов’язання за кредитним договором та договору іпотеки.

Позовні вимоги були обґрунтовані тим, що  сплив визначених статтею 1281 ЦК України строків пред’явлення кредитором вимоги до спадкоємців має наслідком позбавлення кредитора права вимоги за основним і додатковим зобов’язаннями, а також припинення таких зобов’язань, а також зауважено про те, що права  клієнта порушуються існуванням обтяження на іпотечне майно.

У результаті розгляду вищезазначеної цивільної справи зобов’язання за кредитним договором та договір іпотеки, який укладено у забезпечення виконання зобов’язання за кредитним договором – визнані припиненими. 

Посилання на Рішення Верховний Суд у складі Касаційного цивільного суду— http://reyestr.court.gov.ua/Review/81908427
Посилання на Постанову Харківського апеляційного суду – http://reyestr.court.gov.ua/Review/79715759
Посилання на Рішення Жовтневого районного суду міста Харкова – http://reyestr.court.gov.ua/Review/78506858