28 квітня 2020 року набирає чинності Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» № 361-IX від 06.12.2019.

З 28 квітня 2020 року набирає чинності  Закон України від 06.12.2019 р. №361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі – Закон).

Цей закон спрямований на удосконалення та уточнення окремих норм законодавства з питань запобігання і протидії легалізації (відмиванню) доходів, а також узгодження та покращання положень законодавчих актів, що змінюються, забезпечення реалізації положень нових міжнародних стандартів у сфері протидії відмиванню коштів та боротьби з фінансуванням тероризму. 

Але деякі положення несуть додаткові труднощі для підприємців та можуть стати причиною черг до державних реєстраторів. На підприємців чекають зміни щодо процедури розкриття інформації про кінцевих бенефіціарів власників (КБВ) з 28 квітня 2020 року.

Хто такий кінцевий бенефіціар власник:

Поняття «кінцевий (бенефіціарний) власник» описано в п. 30 ст. 1 Закону. 

Кінцевий бенефіціарний власник – будь-яка фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив (контроль) на діяльність клієнта та/або фізичну особу, від імені якої проводиться фінансова операція (в тому числі через ланцюг контролю / володіння).

Ознакою здійснення прямого вирішального впливу на діяльність є безпосереднє володіння фізичної особи часткою в розмірі не менше 25% статутного (складеного) капіталу або прав голосу юридичної особи. Ознакою здійснення непрямого впливу на діяльність є факт володіння фізичною особою часткою в розмірі не менше 25% статутного (складеного) капіталу або прав голосу юридичної особи через пов’язаних фізичних або юридичних осіб, або іншого подібного утворення, або здійснення вирішального впливу незалежно від формального володіння. При цьому вирішальний вплив може здійснюватися шляхом реалізації права контролю, володіння, користування чи розпорядження всіма активами або їх частиною, права на отримання доходів від діяльності юридичної особи, права вирішального впливу на формування складу, результати голосування органів управління, а також здійснення угод, які дають можливість визначати основні умови господарської діяльності юридичної особи, приймати обов’язкові до виконання рішення, що мають вирішальний вплив на діяльність юридичної особи тощо.

Як буде подаватися та оновлюватися інформація про КБВ з набранням чинності Закону:

Діючі юридичні особи зобов’язані будуть подати державному реєстратору інформацію про КБВ і структуру власності. Виходячи з положень закону перелік інформації буде складати: прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дата народження, країна громадянства, серія і номер паспорта громадянина України або паспортний документ іноземця, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), а також повне найменування та ідентифікаційний код (для резидента ) засновника юридичної особи, в якій ця особа є кінцевим бенефіціарним власником, характер і ступінь (рівень, ступінь, частка) бенефіціарного володіння (вигоди, інтересу, впливу). 

У разі відсутності у юридичної особи кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи, в тому числі кінцевого бенефіціарного власника її засновника, якщо засновник – юридична особа, вноситься обґрунтована причина його відсутності. Для цього їм буде відведено 3 місяці з дня набрання чинності нормативно-правового акта, яким затвердять форму і зміст структури власності. 

Також, оновлено перелік осіб  інформація про КБВ, яких не подається в ЄДР: політичні партії, структурні утворення політичних партій, професійні спілки, їх об’єднання, організації профспілок, передбачені статутом профспілок та їх об’єднань, творчі спілки, місцеві осередки творчих спілок, організацій роботодавців, їх об’єднання, адвокатські об’єднання, торгово-промислові палати, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, релігійні організації, державні органи, органи місцевого самоврядування, їх асоціації, державні а комунальні підприємства, установи, організації;

Якщо засновниками юридичної особи є виключно фізичні особи, які також є і КБВ юридичної особи, інформація про КБВ таких юридичних осіб не подається. 

Що стосується структури власності, то відповідно до п. 58 ст. 1 Закону це «документально підтверджена система взаємовідносин фізичних та юридичних осіб, трастів, інших подібних правових утворень, що дає змогу встановити всіх кінцевих бенефіціарних власників, у тому числі відносини контролю між ними, або відсутність кінцевих бенефіціарних власників». Така структура має бути затверджена у кожного суб’єкта.

Після цього вже на регулярній основі юридичні особи будуть зобов’язані відповідно до п. 22 розділу ХХ Закону: підтримувати інформацію про КБВ і структуру власності в актуальному стані, оновлювати її і повідомляти державному реєстратору про зміни протягом 30 робочих днів з дня їх виникнення, подаючи державному реєстратору документи, що підтверджують ці зміни. Якщо ж такі зміни відсутні, юридичні особи повинні будуть повідомляти державним реєстраторам про їх відсутність при проведенні держреєстрації будь-яких змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в ЄДР. 

Також для юридичних осіб передбачено обов’язок щорічно, починаючи з наступного року після дати держреєстрації, протягом 14 календарних Днів підтверджувати відомості про КБВ. Для підтвердження відомостей про КБВ необхідно буде надавати державному реєстратору: заяву про підтвердження відомостей про кінцевий вигодоодержувача; структуру власності за затвердженою формою і змістом; виписку або інший документ з торгового, банківського, судового реєстру, що підтверджує реєстрацію юридичної особи-нерезидента в країні його місцезнаходження – в разі, якщо засновником юридичної особи є юридична особа-нерезидент; нотаріально завірену копію документа, що посвідчує особу, яка є КБВ юридичної особи – для фізичної особи-нерезидента. Завіряти нотаріально такий документ доведеться і фізичним особам-резидентам, якщо він оформлений без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру.

Санкції за порушення

Для додержання нових правил подачі інформації про КБВ було внесено зміни до деяких нормативних актів, в тому числі це стосується порушень в цієї сфері та санкцій. Для цього оновили редакцію ч. 6 ст. 166-11 КУпАП. За ненадання / несвоєчасне надання державному реєстратору передбаченої Законом № 755 (з урахуванням змін) інформації про КБВ юридичної особи або про його відсутність або документів для підтвердження відомостей про КБВ загрожує адміністративний штраф в розмірі від 1 до 3 тис. НМДГ що становить приблизно 17 – 51 тисяч грн. Штраф згідно ч. 6 ст. 166-11 КУпАП буде накладатися на керівника юридичної особи або особу, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу).